1. Ana Sayfa
 2. Kişisel Gelişim

Ocak Ayında Okuduğum Kitaplar – 2021

Ocak Ayında Okuduğum Kitaplar – 2021
0

Yeni yıla çok hızlı başladım! Ocak ayında toplamda 13 kitap okudum, benim için oldukça iyi bir rakam. 7 günde 7 kitap okuma challenge yaptık eşimle, bu yüzden 7 kitabım ince. Biraz hile yaptım yani 😊.

Her ay okuduklarımı paylaştım 2020 yılında. 2021 yılında da bu geleneği devam ettirmek istiyorum. Şimdi gelelim okuduğum kitaplara.
 1. Umberto Eco – Gülün Adı:
  Bu çok ünlü bir roman. Tarihsel bir gerilim romanı olsa da içerisinde bol bol kilise eleştirisi var. Bana gereksiz uzun geldi bu kitap. Tarihsel kitapları pek sevmediğim için de bu kitaba bayılamadım. Çok fazla karakter var, ek olarak karakter isimleri İtalyanca, akılda tutması zor oluyordu. Çok seveni olduğunu biliyorum, fakat ben sevemedim. Üzgünüm ☹
 2. Ruhşen Doğan Nar – İçimdeki Robot:
  Bir Türk yazardan bilimkurgu okumaya ne dersiniz? Black Mirror dizisini seviyorsanız eğer, bu kitabın içerisinde ona benzer kısa kısa öyküler var. İlginç fikirler barındırıyor. Keyif alarak okudum.
 3. Jojo Moyes – Tek Kişilik Paris Seyahati:
  Kısa, romantik, çerezlik bir kitap arıyorsanız bu kitaba bakabilirsiniz. Sevgilisiyle Paris’e tatile gidecek olan Nell, son anda yalnız gitmek zorunda kalır. Orada yaşadığı kısa tatili okuruz biz de. Paris… Bir gün tüm kadınların gitmek istediği yerlerden biri sanırım. Eğlenceli bir kitaptı.
 4. Marcel Proust – Kayıp Zamanın Etrafında:
  Bir deneme kitabı. Deneme kitaplarına çok bayılmıyorum, bu yüzden okumasam da olurdu dediğim kitaplardan oldu.
 5. Leo Tolstoy – Üç Ölüm:
  Kitapta kısa kısa öyküler varve öyküler genelde ölüm temalı. Öykülerde Rus halkının yaşadığı sorunları da okuyoruz. Holstomer içerisindeki favori hikayemdi, fakat diğerlerini bu hikaye kadar beğenemedim. Tolstoy, bir klasik olsa da dili insanı yormuyor.
 6. Robert Louis Stevenson – Dr. Jekyll ile Bay Hyde:
  Tam bir gizem kitabı. Tek seferde biten, sayfaları merakla çevirmenize neden olacak şekilde yazmış Stevenson. Gerçekten çok beğendim. Hatta keşke azıcık daha uzun olsaydı bile dedim. Bir insanın zihnindeki bölünmeyi öyle güzel anlatmış ki… Çok beğendim. Bu yüzden bu ay okuduğum en güzel kitaptı.
 7. Stefan Zweig – O Muydu?:
  Stephen Zweig gerçekten inanılmaz güzel yazıyor. Bu kitabın da gizem kitabı olduğunu görünce çok şaşırdım, Zweig genelde psikolojik kitaplar yazar çünkü. Bu gizem/gerilim kitabında olsa da psikolojik yönleri de vardı. Yine beğendiğim bir kitap oldu. Mr. Limpley’in köpeği Ponto’yla ilişkisini gerçekten çok güzel anlatmış yazar.
 8. İlhami Algör – Fakat Müzeyyen Bu Derin Bir Tutku:
  Okumasam da olurdu dediğim bir kitap daha… Kitabı anlamadım. Valla anlamadım. Yazar bol bol eski filmlerden vs örnekler, cümleler kullanmış. Edebiyat yapma amacıyla gereksiz cümleler vardı. Bu sebeple maalesef beğenemedim.
 9. Jen Sincero – Var Olmak Senin Elinde:
  İnsanı gaza getiren bir kişisel gelişim kitabı. Uygulayabileceğiniz tüyolar ve öneriler de var içerisinde. Bu tarz kitapları seviyorsanız, bakabilirsiniz.
 10. John Grogan – Marley ve Ben:
  Gülerek okuduğum, çok eğlenceli bir kitaptı. Gerçek bir hikayeyi anlatıyor. Marley ve ailesinin yaşadığı anları okurken hem duygulanacak, hem de güleceksiniz. Köpek sahibi olan herkes kendinden bir şeyler bulabilir diye düşünüyorum.
 11. Lois Duncan – Gece Yarısı Bir Çığlık Duydum:
  Bir korku romanı. Okul şekline çevrilmiş bir malikaneye öğrenci olarak gelen 4 kız. Doğaüstü olaylar. Kısacık ama ilgi çekici bir gençlik romanı. Okurken keyif aldım, çünkü konusu bakımından da ilginçti.
 12. Kim van Alkemade – Sekiz Numaralı Yetim:
  Tarihsel bir roman ve gerçek olaylara dayanıyor. İçerisinde pek çok farklı tür barındırıyor; dram, bilimsel, tarihsel… Bilgilendirici bir kitaptı da aynı zamanda. Yetimhanede kalan bir kızın yetimhanede yaşarken başından geçenlerin yanı sıra, yetimhaneden çıktıktan sonra da neler yaşadığını okuyoruz. Güzel bir okuma deneyimiydi.
 13. Esther Hicks/Jerry Hicks – Çekim Yasası:
  Olumlu düşün olumlu olsun. Çekim yasası diğer adıyla Secret. Bilmeyen yoktur sanırım. Bu kitapta detaylı bir şekilde bu konu incelenmiş, ek olarak sorulabilecek pek çok farklı sorularak cevap verilmeye çalışılmış. Bu konuyla ilgiliyseniz eğer ilginizi çekebilecek bir kitap.
Benim Ocak ayında okuduğum kitaplar bu şekildeydi. Siz Ocak ayında neler okudunuz? Bu kitaplardan okuduklarınız varsa, yorumlarda belirtmeyi unutmayın!

Sevgiler.

Bu yazı da ilginizi çekebilir: Aralık Ayında Okuduğum Kitaplar – 2020

E-Bülten Abonesi Olun

En yeni içeriklerimizden ilk sizin haberiniz olsun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Gizlilik politikamızda daha fazlasını okuyun.
Lütfen spam klasörünü kontrol edip güvenli olarak işaretleyin.

İlginizi Çekebilir

Yorum Yap