1. Ana Sayfa
  2. Ördüklerim

Örgüde En Kolay V Yaka Kesimi

Örgüde En Kolay V Yaka Kesimi
0

Örgü örerken en önemli kısımlarından birisi yaka kesimidir. Ben genellikle V yakayı kendime yakıştırdığım için daha çok seviyorum. Örgüye yeni başladığımda nasıl V yaka yapacağımı bilememiştim, bu sebeple faydalı olabilecek bir yazı olacak diye düşünüyorum.

Yaka yapmak istediğiniz yere kadar normal bir şekilde ördükten sonra, ilmek sayımızı ikiye bölüyoruz. Mesela 90 ilmeğiniz varsa 45 olacak. 45 tane örerek örgünün ortasına geliyoruz, kalan ilmekleri ilmek ayırıcı gibi bir şeye takarsanız daha kolay çalışırsınız.

45 tane ördükten sonra örgümüzün diğer yüzünü örmeye başlayacağız. Mesela ben bu kazağımda lastik için 6 ilmek olarak düşündüm, daha büyük bir lastik istiyorsanız 8, 10, 12 ilmekle örebilirsiniz, ipinizin kalınlığına göre karar verebilirsiniz. Kaç ilmeklik lastik istiyorsanız, şişinize o kadar ekstra ilmek atıyoruz (benim örneğim için 6 adet ekstra ilmek; 45 + 6 = 51 İlmek). Diğer yüzünde (6 ilmeklik bir lastik olduğunu düşünürsek) 1 ters, 1 düz, 1 ters, 1 düz, 1 ters şeklinde 5 adet ilmek örüyoruz (örgünün ters yüzündeyiz). 6. İlmeği, 2 tane ilmeği beraber alarak düz şekilde örüyoruz ve 1 tane eksiltme yapmış oluyoruz. Kalan ilmekleri normal şekilde örüyoruz.

Örgünün düz yüzünde aynı yere (lastik bölümüne) geldiğimizde bu sefer 2 ilmeği beraber alarak ters örüyoruz. Kalan 5 ilmeği, 1 düz, 1 ters, 1 düz, 1 ters, 1 düz şeklinde örüyoruz.

Her sırada bu şekilde eksiltme yaptığımız kısımda 2 tane ilmeği beraber alarak eksiltme yapmaya devam ediyoruz. Yaka açıklığını ne kadar yapmak istiyorsanız (mesela 12-13 sıra) her sırada eksiltme yaparak yakayı örmeye devam ediyoruz. Yeterli yaka açıklığına geldikten sonra kalan bölümde eksiltme yapmadan omuza kadar örüyoruz ve örgümüzü kapatıyoruz.

Çengelli iğneye aldığımız diğer kısmı şişe alarak, arttırma yaptıktan sonra, aynı şekilde eksiltme yaparak devam ediyoruz. Başta karışık gelebilir, fakat bir kere yaptıktan ve mantığını kavradıktan sonra gerçekten V yaka keserken çok rahat edeceksiniz.

V Yaka Örgü

Yakanın iki kısmını da ördükten sonra V yakanın başladığı kısımda ayrı kalan 2 küçük bölümü birbirine dikerek açıklığı önleyebilirsiniz. Bir dahaki sefere kazak ördüğümde bu yazının videosunu da çekeceğim, o zaman bu yazıya videosunu da ekleyeceğim.

Umarım işinize yaramıştır. Sorularınız olursa yorum bölümünde belirtirseniz yardımcı olmaya çalışırım.

Sevgiler.

Bu yazıya da bakabilirsiniz: Melek Kanatları Örgü Modeli

E-Bülten Abonesi Olun

En yeni içeriklerimizden ilk sizin haberiniz olsun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Gizlilik politikamızda daha fazlasını okuyun.
Lütfen spam klasörünü kontrol edip güvenli olarak işaretleyin.

Yorum Yap