1. Ana Sayfa
  2. Kişisel Gelişim

Wicca (Vica) Nedir? Küçük Bir Özet

Wicca (Vica) Nedir? Küçük Bir Özet
0

Dünyada pek çok farklı din var. Peki Wicca dinini hiç duydunuz mu? Bugün size Wicca dinini kısaca anlatmaya çalışacağım.

Wicca’lar doğayı ana merkeze alan, çeşitli kolları olan çağdaş bir pagan dinidir. Hristiyanlık öncesi Batı ve Kuzey Avrupa geleneklerine dayanan Vika, 1950’lerde İngiltere’de yayılmaya başlamış ve zamanla özellikle Avrupa ve ABD’de taraftar bulmuştur. Bu hareketin kökeni, Gerald Brousseau Gardner (1884–1964) isimli İngiliz bir devlet memuruna dayanır. adılığı yasaklayan antik İngiliz kanunları 1951’de yürürlükten kaldırılınca, 1954 yılında Witchcraft Today (Günümüzde Cadılık) kitabını yayımladı.

Bir liderleri yoktur. Mezhepleri gelenekler olarak adlandırırlar. İki ayrı tanrıya inanırlar (duoteist) ve bu tanrıları Tanrı ve Tanrıça olarak ayırırlar. Bunlara da genel olarak “Ay Tanrıçası” ve “Boynuzlu Tanrı” isimlerini verirler. Taoizm’deki Yin Yang gibi birbirlerini tamamlayıcı özelliklerinin yanı sıra karşıtlıkları da vardır. Eril ve dişi enerjileri tezahür ederler. Her insanda eril ve dişi enerjiler bulunduğuna inanırlar ve En kısa anlatımla eril enerji, yaratıcı ve aktif enerjiyken dişil enerji sürdürücü, değiştirip dönüştürücü ve pasif enerjidir.

Wicca sözcüğü cadı anlamına gelen “witch” sözcüğünün atasıdır. Bu dine inananlar kendilerini Vikan olarak adlandırırlar. “Hiç kimseye zarar vermediğin sürece ne istersen yap” anlayışını benimsemişlerdir. Yaptıkları iyi ya da kötü eylemlerin 3 katı kendilerine geri döneceklerine inanırlar, buna da 3kat yasası denir. Ayrıca birçok Vikan Doreen Valiente tarafından Charge of the Goddess’da belirtilen: neşe, saygı, onur, tevazu, cesaret, güzellik, güç ve merhamet olarak sıralanan sekiz erdeme ulaşmak için çabalar.

Vika’da tekrarbedenlenme inancı benimsenmiştir. Diğer yaşam için kullandıkları kelime Summerland’dir. Yaşarken ruhlarının dersi öğrenip öğrenmediğini görmek ve dinlenmek için öldükten sonra buraya gelirler. Summerland ruhların ömrünü gözden geçirdiği yerdir.

Vikanlar maji/büyü inancına sahiptirler. Maji gerçekleri irade ile gereğine göre değiştirebilme ilmidir. Her Vikan maji ile ilgilenmek zorunda değildir.

5 element kavramını benimserler ve sembolleri çember içerisinde 5 köşeli bir pentagramdır. Bu pentagramın 5 köşesi 5 elementi temsil eder; ateş, su, toprak, hava ve ruh.

Vikanlar kovan olabileceği gibi tek başına da olabilir. Tek başına olan bir Vikan ritüelleri tek başına öğrenir. Vikanlar yoga ve meditasyon gibi tekniklerden de faydalanırlar. Toplamda 8 adet Sabbat günü kutlarlar. Amaç mevsim geçişlerini yani doğanın hareketliliğini kutlamaktır. Esbat, sekiz büyük döngüsel şenliğin dışında Vika’da her dolunay veya yeni ayda tekrarlanan ritüel içeren kutlamanın adıdır.

SabbatKuzey YarımküreGüney Yarımküre
Samhain/Halloween31 Ekim30 Nisan ya da 1 Mayıs
Yule/kış gündönümü21 ya da 22 Aralık21 Haziran
Imbolc/Candlemas1 ya da 2 Şubat1 Ağustos
Ostara/ilkbahar ekinoksu (nevruz)21 ya da 22 Mart21 ya da 22 Eylül
Beltane/Mayday30 Nisan ya da 1 Mayıs1 Kasım
Litha/yaz gündönümü21 ya da 22 Haziran21 Aralık
Lughnasadh/Lammas1 ya da 2 Ağustos1 Şubat
Mabon/sonbahar ekinoksu21 ya da 22 Eylül21 Mart

Her Vika’nın bir Gölgeler Kitabı vardır. Adı kitap olsa da aslında bir defterdir. Kendi büyülerini, ritüellerini not aldıkları bir defter. Bu defter herkesle paylaşılamaz, kişiye özeldir. Hayatı boyunca hep Vika ile birliktedir. Öldüğünde ise kitabı ile gömülür ya da kitabı yakılır. Bu kitapta kişinin enerjisi bulunur. Meditasyonlarınız, kişisel deneyimleriniz, astrolojik bilgileriniz, Tarot açılımlarınız, rüyalarınız yazılabilir. Resim çizebilirsiniz. Bulduğunuz bir çiçeği ya da bir resmi yapıştırabilirsiniz.

Bu yazı da ilginizi çekebilir: Şamanizm Nedir?

E-Bülten Abonesi Olun

En yeni içeriklerimizden ilk sizin haberiniz olsun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Gizlilik politikamızda daha fazlasını okuyun.
Lütfen spam klasörünü kontrol edip güvenli olarak işaretleyin.

İlginizi Çekebilir

Yorum Yap