1. Ana Sayfa
  2. Kişisel Gelişim

Şamanizm Nedir? Şamanizm Hakkında Küçük Bir Yazı

Şamanizm Nedir? Şamanizm Hakkında Küçük Bir Yazı
0

Şamanizm benim için çok gizemli bir konu. Her zaman merak etmişimdir, fakat bir türlü araştıracak zamanı bulamamıştım. Sonunda araştırmaya başladım ve bulduğum bilgileri derlemeye çalıştım. Umarım sizin de merakınızı bir nebze giderecek bir yazı olmuştur.

Şamanizm Wikipedia sayfasında; varlığı tüm insanların tarihinde Erken Taş Devri’ne ve daha da geriye kadar kanıtlanabilen, inisiyasyon içeren bir vecd ve trans tekniği olarak tanımlanıyor. “Günümüzde yenilenerek tekrar uygulanmaya başlanan şekline ise Neo-Şamanizm denir” diye de ekliyorlar. Şamanizm dininin tam olarak ne zaman ortaya çıktığı ise bilinmemekle beraber, tarih boyunca pek çok medeniyette görülmüştür. Bölgesel olarak farklılıklar da gösterir.

Şamanlık bazı bilim insanları tarafından Türklerin orijinal dini olarak kabul ediliyor.

Şamanlar büyücü değildir, kara büyüye alet olmaz ve kötülük yapmazlar. Olumlu işler gerçekleştirmek isteyen kişilerdir. Şamanist inisiyasyonda her şaman adayı rüyalar, trans, ruhların isim ve fonksiyonları, şaman teknikleri, ‘gizli dil’ gibi bazı konularda bir eğitimden geçirildikten sonra şaman olabilir. İnisiyasyon ise kimi ansiklopedilerde bireyin spiritüel gelişimi için, ‘spiritüel tesir’i alıp aktarabilen bir üstadın sert ve sürekli kontrolü altında, bir düzen ve disiplin içinde, sınavlara dayalı tarzda, metotlu olarak eğitimi şeklinde tanımlanmaktadır.

Şamanın transında, kendi başına yaptığı bir şuur deneyimi söz konusudur. Bir ruh ile bağlantı kurabilme yetenekleri de vardır. Şamanın ruhsal yolculuğu, teozofik terimlerle, astral seyahat, akaşik okumalar, ruhlar âleminin yüksek bölgelerine nüfuz etme ve diğer ruhlarla posede olmadan bağlantı kurma gibi çeşitli yönlerde gelişir. Usta şamanların Demir-Kazık yıldızına kadar yükselebildikleri söylenir.

Şamanlar topluluklarındaki çeşitli sorunları çözebilmek için ruhların yardımını alan kişilerdir. Transa girebilmek için davul gibi enstrümanların yanı sıra bazı bitkilerden de faydalanırlar (peyote kaktüsü, San Pedro kaktüsü, bazı mantarlar vs). Şamanlar eski zamanlarda sahtekar ya da akıl hastası olarak da görülmüşlerdir. Şamanistler fiziksel dünyanın göremediğimiz güçler ve ruhlar ile dolu olduğuna inanırlar. Kendileri de bu iki dünya arasındaki köprüdür. Şamanların hastalıkları bu güçleri kullanarak iyileştirebildiğine inanırlar.

Neo-Şamanizm, esas olarak Amerika’da ortaya çıkmıştır. Wicca’larla birlikte Şamanizm günümüzde popüler hale gelmiştir. Şamanizmin günümüzde yenilenerek tekrar uygulanmaya başlanan şekline ise Neo-Şamanizm denir.

Şamanizm ile ilgileniyorsanız okuyabileceğiniz kitaplar:
  • Fuzuli Bayat, Ana Hatlarıyla Türk Şamanlığı, Ötüken Neşriyat, İstanbul, 2006.
  • Fuzuli Bayat, Türk Şaman Metinleri, Efsaneler ve Memoratlar, Piramit, Ankara, 2004.
  • Şamanizm, Michel Perrin, İletişim Yayınları, 2001
  • Abdülkadir İnan, Tarihte ve Bugün Şamanizm, Türk Tarih Kurumu, 2000.
  • Türklerin ve Moğolların Eski Dini / Jean-Paul Roux
  • Şamanizm, Mircea Eliade
  • Semboller Ansiklopedisi
  • Sergen Çirkin, Güney Sibirya Arkeolojisi ve Şamanizm, Yapı Kredi Yayınları, İstanbul, 2019.

Bu yazıya eklenmesi gereken bilgiler olduğunu düşünüyorsanız yorumlarda belirtebilirsiniz ya da iletişim formundan bana ulaşarak fikrinizi belirtebilirsiniz. Yazıda güncelleme yaparak eksik ya da yanlış bilgileri ekleyebilirim.

Sevgiler.

Bu yazı da ilginizi çekebilir: Lanet Nedir?

E-Bülten Abonesi Olun

En yeni içeriklerimizden ilk sizin haberiniz olsun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Gizlilik politikamızda daha fazlasını okuyun.
Lütfen spam klasörünü kontrol edip güvenli olarak işaretleyin.

İlginizi Çekebilir

Yorum Yap