1. Ana Sayfa
  2. Kişisel Gelişim

Minimal Kıyafet Akımı – “Capsule Wardrobe” Nedir ve Nasıl Oluşturulur?

Minimal Kıyafet Akımı – “Capsule Wardrobe” Nedir ve Nasıl Oluşturulur?
0

Yıllardır dolabımı her açtığımda hep aynı şeyi söylüyorum: Giyecek bir şeyim yok! Bunun sadece benim başıma gelmediğini de biliyorum. O şort bu üstle olmuyor, bu bluzun altına giyecek bir şeyim yok, bu etekle o olmaz… İşte yine böyle günlerin birinde dedim ki: Artık yeter! Bu kıyafet sorununa bir çözüm bulmam lazım ve daha önce pek çok defa karşıma çıkan “Capsule Wardrobe” oluşturma fikrine karşı koyamadım.

Capsule Wardrobe (Kapsül Dolap) Nedir?

Bu terim ilk defa Susie Faux tarafından ortaya atılsa da, bu terimin kabullenilmesi Donna Karan’ın “Seven Easy Pieces” (Yedi Kolay Parça) ismini verdiği bir kıyafet seçkisiyle olmuş.

“Capsule Wardrobe”lar her zaman giyebileceğiniz zamansız parçalardan oluşuyor. Bu parçaları farklı şekillerde ve tarzlarda kombinleyebiliyorsunuz. Minimalist akımın bir uzantısı da diyebiliriz aslında, çünkü seçeceğiniz parçalar çok fazla olmamalı. O zaman “capsule” olmaktan çıkıyor 😊. Tabii ki bu konuda da abartmak mümkün, kimse mümkün değil demedi.

“Capsule Wardrobe” oluşturmanın doğru ya da yanlış bir yolu yok. Fakat size yol gösterecek birkaç tüyosu var. Herkesin tarzı farklı olduğu için bu akımda da kendi giyeceğiniz ve seveceğiniz parçalar satın almak ve kombin yapmak gerekiyor.

Capsule Wardrobe (Kapsül Dolap) Nasıl Oluşturabilirsiniz?

İlk olarak dolabınızı gözden geçirerek başlayabilirsiniz. Hiç giymediğiniz kıyafetleri bağışlayın, satın ya da elden çıkarın. En çok giydiklerinizi ise bir kenara ayırın. En çok giydiğiniz kıyafetler size tarzınız ve sevdiğiniz renkler konusunda bir rehber olacak.

Daha sonra en çok kullandığınız renkleri kapsayan bir renk paleti seçin. En çok nötr renk paleti tercih ediliyor. Renk paleti oluşturmamızın sebebi ise birbirleriyle uyumlu olacak parçaları satın alabilmemiz. Böylece satın alacağınız kıyafetler renk olarak birbirine uyacak ve kombin yaparken, “Bu bununla oldu mu?” diye düşünmeyeceksiniz.

Şimdi geldi işin en zevkli kısmı. Başlangıç olarak kendinize bir “10×10 Challenge” oluşturabilirsiniz. Yani 10 farklı kombin yapabileceğiniz 10 adet kıyafet seçerek işe başlayabilirsiniz – aksesuarları dahil etmeden. Ayakkabı ve çanta satın alırken de kombinlerinizi düşünerek tercihler yapabilirsiniz.

Arada sırada trend bir parça görüp beğenerek satın almanızda tabii ki de bir sakınca yok. Normalde kıyafet alışverişine çok para harcayan biriyseniz, her sezon sadece 2 parça alacağım, şeklinde kendinize kurallar koyarak sınırlayabilirsiniz. Böylece hem tasarruf etmiş olacaksınız, hem de dolabınız giymediğiniz bilmem kaç tane kıyafetle dolu olmayacak.

İlham Alabileceğiniz Kaynaklar

Kapsül Dolap (olarak çevirdim, tam olarak karşılamasa da, fena olmadı sanki 😊) oluştururken size faydası olacak bir Pinterest linki bırakıyorum: Tık Tık. Bu linkte benim pinlediğim fikirleri görebilirsiniz. Fikir buldukça da ekliyorum, size de ilham olabilir diye düşündüm.

Ben ilk olarak sağ taraftaki fikirle işe başlamayı düşündüm. Hem yaz, hem bahar aylarında kullanabileceğim parçalar var içerisinde. Bu fotoğrafta satın almayı düşündüğüm kıyafetleri de Trendyol’da bir koleksiyon oluşturarak kaydettim. O linke de şuradan ulaşabilirsiniz: Tık Tık. Kapsül Dolabıma uygun kıyafetleri bu koleksiyona eklemeye devam edeceğim. Siz bu yazıyı okuduğunuzda 200 kıyafet varsa lütfen şaşırmayın 😊.

Bu akım size biraz sıkıcı gelebilir; aşağı yukarı aynı tonlar, aynı kıyafetler vs… Fakat sürdürülebilir ve her parçayı kullanabileceğiniz bir kıyafet dolabınız olacak elinizde. Ayrıca kombonlerinizi kolye ve küpelerle, şapkalarla, fular ve şallarla, kemerlerle vs süsleyerek daha farklı, ilginç ve eğlenceli hale getirebilirsiniz. Arada sırada alacağınız trend parçalarla da farklılık yaratabilirsiniz.

Kapsül Dolap fikri beni çok heyecanlandırdı. Eğer size de biraz ilham olmuşsam yorumlarda paylaşarak beni çok mutlu edebilirsiniz. Denemek istediğiniz Kapsül Dolap fikirlerini de yazarak başkalarına da ilham olabilirsiniz.

Sevgiler.

Bu yazı da ilginizi çekebilir: Podcast Nedir ve Podcast Önerileri

E-Bülten Abonesi Olun

En yeni içeriklerimizden ilk sizin haberiniz olsun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Gizlilik politikamızda daha fazlasını okuyun.
Lütfen spam klasörünü kontrol edip güvenli olarak işaretleyin.

İlginizi Çekebilir

Yorum Yap