1. Ana Sayfa
 2. Kişisel Gelişim

Human Design (İnsan Tasarımı) Nedir? – Kısa Bilgi

Human Design (İnsan Tasarımı) Nedir? – Kısa Bilgi
İnsan Tasarımı
0

Benim ilk defa duyduğum Human Design terimi gerçekten çok geniş ve ilginç bir alan. İlgimi çok çektiğini söyleyebilirim. İnsan kullanım kılavuzu olarak tanımlanan bu analiz yöntemi, sizi size anlatan bir teknik aslında.

Bu analizde, doğum tarihiniz ve yerinizin yanı sıra, doğduğunuz saat ve dakika da çok önemli. Hemen anneleri arayarak saat ve dakikanızı öğrenin 😊. Türkçe bir site bulamadım, fakat www.mybodygraph.com sitesinde küçük bir analiz yapabilirsiniz. Burada da yardımınıza Google Translate koşacak 😊. Peki nedir bu Human Design?

Human Design, Türkçe adıyla İnsan Tasarımı, kurucusu Ra Uru Hu’nun 1987’de bu sistemi bulmasıyla hayatımıza girmiştir – tabii benim gibi yeni keşfedenler varsa, bizim hayatımıza 2021 yılında girmiş olacak 😊. Temel adıyla genetik kodumuzun bir haritasını çıkarır bize. Bu harita ile tabir-i caizse kendimize kendimizi kullanmayı öğretir, yani bize bir kullanım kılavuzu çıkarır.

Bu kullanım kılavuzu ile, hepimizin hayata gelmemizin bir amacı olduğunu ve ancak bu şekilde gerçeğimizi yaşayabileceğimizi söyler. Bu kullanım kılavuzu hazırlanırken doğum bilgilerimiz kullanılır. Sonuç olarak da bize gerçek doğamızla ve yaşam amacımızla uyum içinde yaşayabilmemiz için önerilerde bulunur.

İnsanı enerji tipi, karar verme otoritesi ve profili olarak 3 temel alanda ele alıyor. Bu temel alanları tanımlı/tanımsız kapılar, tanımlı/tanımsız kanallar ve yaşam stratejisi ile zenginleştiriyor. Her bir kişinin insan tasarımı kar taneleri gibi eşsiz. Kendi İnsan Tasarımı’nıza göz atmak ve hangi enerji merkezlerinizin tanımlı olduğunu ve hangi enerji tipinde olduğunuzu görmek isterseniz buraya (https://www.humandesignamerica.com/chart) tıklayabilirsiniz. Grafikteki renkli alanlar tanımlı enerji merkezlerini beyaz alanlar tanımsız enerji merkezlerini gösterir.

Enerji merkezleri

İnsan Tasarımı’nda 9 adet enerji merkezi vardır:

 1. Baş / ilham, kaygı, zihinsel stres
 2. Zihin / soyut düşünme, kavramlar
 3. Boğaz / iletişim, gerçekleştirme, eyleme geçme
 4. G merkezi / benlik, yaşam rotası, sevgi
 5. Kalp / ego, irade
 6. Dalak / sezgi, içgüdü, korku, bağışıklık sistemi
 7. Solar Pleksus / hisler, duygusal zeka, sinir sistemi
 8. Sakral / yaşam döngüsü, cinsellik
 9. Kök / yaşam gücü, stres, depresyon

İnsan Tasarımı’na göre bir enerji merkezimiz tanımsız/değişken olduğunda karşılaştığımız aynı enerji merkezi tanımlı/sabit olan kişilerin o alandaki enerjilerini deneyimleyebiliriz.

Human Design, kadim bilgiler ile modern bilimin sentezidir. Bu sistemde insan arketiplerinden bahsedilir ve bu arketiplerin insan psikolojisine açılımlarından I Ching öğretileri aracılığı ile söz eder.

Bu sistemde 4 farklı temel insan tipi vardır; Jeneratör, Manifestör, Projektör ve Reflektör.

Jeneratör: Dünya nüfusunun %70’i bu gruptadır. Onlara gelecek olanı beklemeli ve gelene yanıt vermelidir. Onlar gelene tepki vererek kendilerini gerçekleştirir. Eğer davet beklemeden yanıt verirlerse bu onların acı çekmelerine neden olur. Bu sebeple yapmaları gereken şey, tepki vermek için talep beklemek olmalıdır.

Manifestör: Dünya nüfusunun %9’u bu gruptadır. Bu gruptakiler, yapacakları işler hakkında etrafı bilgilendirmelidir. Manifestör’ler Jeneratör’lerden farklı olarak davet beklediklerinde mutsuz ve öfkeli olurlar. Diğer insanları bilgilendirmeden yaşarlarsa, tecrübe ettikleri direnç sebebiyle kızgınlık hissedebilirler.

Projektör: Dünya nüfusunun %20’si bu gruptadır. Onlar davet edilmeyi bekler. Onlar anlayarak ve diğerlerine yol göstererek kendilerini gerçekleştirirler. Projektörler tanınmadan ve davet edilmeden eyleme geçerse hoşnutsuz olurlar. Bu gruptakiler bizim rehberimiz olmak için doğmuşlardır. Yanlış insanlara odaklanırlarsa ve fark edilmezlerse, depresyon belirtileri gösterebilirler. Enerjilerini doğru kullanırlarsa, hayatlarında ve ilişkilerinde başarıya ulaşabilirler.

Reflektör: Dünya nüfusunun %1’i bu gruptadır. Çok nadir karşılaşılır. Tüm merkezleri açık olan insanlardır. Bu gruba toplumun aynaları diyebiliriz. Olayları başkalarının göremediği şekilde görme potansiyelleri vardır. En büyük yetenekleri çevrelerini ve diğer insanları bir kitap gibi okuyabilmeleridir. Reflektörler baskı gördüklerinde hayal kırıklığına uğrarlar. Bir karar vermeden önce bir ay beklemeleri gerekmektedir. Ek olarak yansıttıkları şeyleri kişiselleştirirlerse, yorgun ve hayal kırıklığı hissedebilirler.

Daha detaylı araştırmak isterseniz aşağıdaki kitaplara bakabilirsiniz.

 • Chetan Parkyn – Human Design – İnsan Tasarımı, Butik Yayınevi
 • Karen Curry – İnsan Tasarımını Anlamak, Akaşa Yayınları

Faydalandığım siteler:

https://www.aynine.org/human-design-nedir

http://www.mayaakademi.com/human-design-sistemi-kendini-kesfet/

http://yasamsuyu.com/insan-tasarimi-senin-insan-tasarimin-ne/

https://goop.com/wellness/mindfulness/human-design-were-we-coded-at-birth/

E-Bülten Abonesi Olun

En yeni içeriklerimizden ilk sizin haberiniz olsun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Gizlilik politikamızda daha fazlasını okuyun.
Lütfen spam klasörünü kontrol edip güvenli olarak işaretleyin.

Yorum Yap