1. Ana Sayfa
  2. Kişisel Gelişim

Lanet nedir? Lanetlerden Kurtulmak İçin Neler Yapılabilir? Ünlü Lanetler!

Lanet nedir? Lanetlerden Kurtulmak İçin Neler Yapılabilir? Ünlü Lanetler!
0

Genel olarak birine ya da bir şeye zarar veren doğaüstü bir güce lanet denir. Sıklıkla büyü içerir. Bir nesnenin ya da bir kişinin uğursuz olması şeklinde de ifade edilir. Türkçede “Nazar” şeklinde de adlandırılır. Bilinçli ya da bilinçsiz olabilirler.

Lanetli nesnelerin sahibinden ya da bir ibadethaneden çalınmış olabilir. “Umut Elmas”ı bu tarz nesnelere bir örnektir. Bu elmasa sahip olan kişiye trajedi ya da ölüm getirdiği söylenir.

Lanet, gizemli bir konu olması nedeniyle pek çok filmde ve kitapta tema olarak kullanılmıştır. “Mumya lanetleri” de özellikle filmlerde sık sık konu olarak işlenmiştir.

Afganistan’da insanlar 39 sayısının lanetli olduğuna inanır. Macarların, Turan lanetine sahip olduğuna inanılır.

Evcil hayvanlarınız tuhaf davranıyorsa, bitkileriniz ölüyorsa, evinizde tuhaf eşyalar bulduysanız, eşyalarını bulamıyorsanız, işleriniz birden kötü gitmeye başladıysa, para kaybı yaşamaya başladıysanız, ailenizde ve sizde hastalıklar başladıysa lanetlenmiş olabilirsiniz (inanıyorsanız eğer).

Laneti kırmak ya da lanetten kurtulmak için yıllar boyunca kullanılan yöntemler vardır. En çok bilineni dua okumaktır. Deniz tuzu ile karıştırılmış su kullanma, koruyucu bir takı kullanma, bazı bitkileri yakma gibi yöntemler de vardır. Siyah mum ile yapılan bazı ritüeller bulunur, siyah mumum büyüleri bozduğuna inanılır.

Çok ilginç bir konu olmasına rağmen hakkında çok da fazla kaynak yoktur. İnternette araştırmaya başladığımda hakkında daha fazla bilgi sahibi olmayı ummuştum, fakat beklediğim kadar kaynak ve bilgi bulamadım, bu açıdan da şaşırdım. Bazı ünlü lanetleri aşağıda listeledim. Ben kısa kısa anlatmaya çalıştım, ilginizi çekenler için daha fazla araştırma yapabilirsiniz.
  • Tutankhamun’un mezarı açıldıktan sonra, mezarın açılması esnasında orada bulunan kişiler birer birer ölmeye başladılar. Bu da Tutankhamun’un laneti olarak bilinir.
  • 14. Yüzyılın liderlerinden olan Timur’un mezarı açıldıktan 2 gün sonra Rusya Almanya tarafından işgal edilmiş. Tesadüf mü?
  • Kennedy ailesinin başına gelenler de Kennedy Laneti olarak biliniyor.
  • The Poltergeist üçlemesinde çalışan dört oyuncunun ilk ve son filmin arasında geçen 6 yıllık dönemde zamansız şekilde öldüğü biliniyor. Poltergeist serisinin ilk iki filminde bazı sahnelerde gerçek kadavraların kullanıldığı ve lanetin bu şekilde başladığı iddia edilmişti.
  • “Ağlayan Çocuk” tablosunu bilirsiniz. Bu tablonun bulunduğu evlerden zamanla patlama ve yangın haberleri gelmeye başladı. Bu da tablonun lanetli olduğuna inanılmasına sebep oldu.
  • Bulgaristan’da 0888 888 888 numaralı hattı son 10 yılda kullanan herkesin hayatını kaybetmesi sonucunda telefon şirketi numarayı iptal etti.
  • İrlanda’da bulunan Blarnet taşı, lanetten ziyade getirdiği şans ile biliniyor. Blarney taşını öpmenin iyi şans ve güzel söz söyleme yeteneği getirdiğine, bu taştan bir parça çalanların ise kötü şans, depresyon ve ekonomik sıkıntılar yaşadığına inanılıyor.

Bu yazı da ilginizi çekebilir: Meleklerin Gücü Kitabından Bölümler

E-Bülten Abonesi Olun

En yeni içeriklerimizden ilk sizin haberiniz olsun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Gizlilik politikamızda daha fazlasını okuyun.
Lütfen spam klasörünü kontrol edip güvenli olarak işaretleyin.

Yorum Yap