1. Ana Sayfa
 2. Kişisel Gelişim

Aralıklı Oruç Deneyimlerim – Kaç Kilo Verdim? (Sürekli Güncellenen Yazı)

Aralıklı Oruç Deneyimlerim – Kaç Kilo Verdim? (Sürekli Güncellenen Yazı)
0

Bu yazımda size Aralıklı Oruç yapmaya nasıl karar verdiğimi ve o zamana kadar neler yaşadığımı anlatmak istiyorum. Ek olarak Aralıklı Oruç sürecimi, sonuçlarını da paylaşacağım. Uzun bir yazı olacak 😊. Ek olarak ara sıra güncellemeler de yapacağım. Bu yazı sürekli güncellenen bir yazı olacak yani. Yazının en altında ölçüm yaptığım tarihleri ve ölçülerimi görebilirsiniz.

Kısaca Aralıklı Oruç Nedir?

Özetle Aralıklı Oruç, ne yemeniz gerektiğini değil, ne zaman yemeniz gerektiğini size söyleyen bir yaşam biçimidir. Diyet olmadığı için tek yapmanız gereken saati takip etmektir. 16 saat oruç 8 saat yemek, 18 saat oruç 6 saat yemek, 20 saat oruç 4 saat yemek şeklinde ilerleyebilir, ya da kendi saatinizi belirleyebilirsiniz. Uzatılmış oruçların yani bir günden fazla süren oruçların ise doktor gözetimi olmadan yapılması tavsiye edilmiyor. Başlangıç olarak akşam yemeğinden sonra bir şey yememek ve kahvaltıyı atlamak ile başlayabilirsiniz. Oruç süresince şekersiz siyah/yeşil çay, şekersiz sütsüz kremasız sade kahve ve su tüketebilirsiniz.

Başlamadan önce naçizane öneri ve uyarılarımı da yapmak isterim. Ben bir doktor ya da uzman değilim, sadece okuduğum kitaplardan ve deneyimlerimden çıkarımlarımı paylaşıyorum.

 • Aralıklı Oruç yapmaya karar vermeden önce bunun bir diyet değil, yaşam biçimi olduğunu bilin.
 • Eğer düzenli kullandığınız ilaçlar varsa mutlaka doktorunuza danışın.
 • 18 yaşın altındaysanız gelişiminizi olumsuz etkileyebileceğinden yapmamanız öneriliyor. Doktorunuzla konuşarak net bir bilgi alın.
 • Oruç tutarken başınız dönerse, mideniz bulanırsa, titremeye başlarsanız oruç tutmayı bırakın. Bu bir yarış değil.
 • Temiz oruç tutun – şekersiz sütsüz kahve, su, siyah ya da yeşil çay dışında bir şey tüketmeyin.
 • 16 saat sizin için çok zor görünüyorsa, 14 saat ile başlayın. 12 saat ile bile başlayabilirsiniz. Akşam yemeğinden sonra “pencerenizi” kapatın mesela.
 • Aralıklı Oruç hakkında kitaplar okuyun, araştırmalar yapın. Videolar izleyin. Mantığınıza yatarsa, alışma süreciniz daha kolay olacaktır.
 • İlk ay yediklerinizi kısıtlamaya çalışmayın.
 • Açlığın sürekli artan bir şey değil, geçici bir şey olduğunu kendinize hatırlatın. Acıkırsanız bir bardak su için, zihninizi yemekten ve oruçtan uzaklaştıracak bir şeyler yapın.

En Kilolu Olduğum Dönem – Böbrek Hastalığım

2017 yılının Temmuz ayında böbreğimde protein kaçağı çıkması ile kortizon (prednol) ilacına başlamak zorunda kaldım. O zaman kilom 77’ydi fakat hastalık sebebiyle ödem yapmıştı vücudum. Doktorum ödem atıcı bir ilaç verdi ve 1 haftada 5 kilo su attım. Kortizon ilacına başladığımda 72 kiloydum.

Kortizon ilacını yüksek miktarlarda kullanmak zorunda kaldım. Bu ilacın yanı sıra mide koruyucu, d vitamini, demir takviyesi alıyordum ve sık sık kontrole gidiyordum. 1,5 yılın sonunda 86 kilo olmuştum ve kendimi artık aynada tanıyamıyordum. Yan etkilerinden bahsetmiyorum bile. Bu süreçte yaptığım diyetler, sporlar hiçbir işe yaramıyordu. Ben de vazgeçtim.

En Kilolu Olduğum Dönem (2018)

Kortizon Kullanmayı Bırakınca…

2018 yılının sonunda artık prednol ilacı yerine immuran isimli ilacı kullanmaya başladım ve 2019 yılının başında 78 kiloya kadar düşebildim. 2019 yılının sonuna yaklaştığımızda 75, 2021 ve 2022 yılları boyunca 72-75 kilo arasında gezdim durdum.

Günlerce aç gezip diyet ve spor sayesinde 2-3 kilo zar zor verip, sonrasında 2-3 haftada verdiğim kiloları geri almaktan sıkılmıştım. Yıllardır bu şekilde devam eden bir süreç içerisindeydim. Eşimin sık sık abur cubur tüketme alışkanlığı vardı ve beni de bu suçuna alet ediyordu. İkna olmak çok da zor olmuyordu açıkçası.

Kortizonu Bırakınca (2019)

Canımın Tak Ettiği An

2022 yılının Mayıs ayında artık bu süreç beni çok yormuştu. Hep kilo vermek istiyor, fakat hep başarısız oluyordum. Aralıklı Oruç yıllardır duyduğum bir beslenme biçimiydi ama 16-18 saat aç kalmak beni çok korkutuyordu. “Denemekten ne çıkar ki?” diyerek 1 hafta Aralıklı Orucu denemeye karar vermiştim. İlk hafta 16 saat aç kalacaktım. Bu dönemde Gin Stephens’ın “Aralıklı Oruç Rehberi” kitabını okumaya başladım. Okudukça hevesleniyor, heveslendikçe başaracağıma olan inancım artıyordu.

İlk hafta yarım yamalak tamamlanabildi, 2 defa akşam dışarı çıktığım için 2 gün az tuttum fakat her gün kahvaltıyı atlamıştım. Kendime inanamıyordum ve her sabah elimden düşürmediğim kahveye teşekkür ediyordum.

Aralıklı Oruç İle İlk Ay

Aralıklı Oruç Rehberi kitabında süreyi yavaş yavaş arttırmamız öneriliyordu. “Temiz Oruç” kavramından bahsediliyor.du. Oruç boyunca amaç insülini düşük tutmaktı, böylece vücudumuz depoladığımız yağlarımızı yakacaktı. İlk gün kilomuzu, ölçülerimizi not edip bir de “öncesi” resmi çekilmemizi istiyordu. Bu resim esnemeyen kıyafetlerle yapılırsa, sonuçların daha net görüleceği de ekleniyordu.

Aralıklı Oruç yaptığım ilk haftayı yapmamış gibi düşünerek tüm bilgilerimi küçük bir deftere not ettim (22.05.2022). Kilomun yanı sıra, kollarımın, bacaklarımın, belimin, kalçamın, göğüs kısmımın ve göbeğimin de ölçüsünü aldım. Resmini de ekliyorum. Ek olarak esnemeyen bir pantolon ile resim çektim. Çok heyecanlıydım, fakat hem başarısız olmaktan hem de kilo verememekten korkuyordum.

İlk hafta 16-17 saat civarında oruç tutmayı başardım. İkinci hafta ise 17 saatten hiç düşmedim. Üçüncü hafta ise 18 ya da 19 saat oruç tutabildim. Son hafta ise beklediğim kadar istikrarlı olamadım, 16 saat de tuttuğum oldu, 18 ya da 19 da…

Oruç tutmadığım zamanlarda ne yediğime hiç dikkat etmedim desem yeridir. Çikolata, dondurma, pasta, fast food, şarap… Aklıma ya da önüme ne geldiyse yedim. Hala da yiyorum 😊 (Tabii sizin böyle yapmanızı önermiyorum. Sağlıklı tercihler yapmaya çalışıyorum – çoğu zaman). Fakat oruç süresince ağzıma sade kahve ve su dışında hiçbir şey koymuyordum.

Bir Ay Sonra…

Normalde 28 gün tamamlandıktan sonra ölçülerimizi tekrar almamız gerekiyordu, fakat ben şehir dışındaydım, bu sebeple biraz erteledim ölçülerimi almayı. Döndükten sonra da sabah bunlarla uğraşamadığım için biraz daha erteledim. Tartıya çıkmamak en zor şeylerden biriydi benim için, çünkü Aralıklı Oruç yapmaya başlamadan önce her gün tartılıyordum, hatta bazen birden fazla tartılıyordum.

38. Günde hem tartıldım (29.06.2022), hem ölçülerimi aldım, hem de resim çektim. Çok mutlu olmuştum, bu kadar takip işe yaramıştı. Beklediğimden daha az kilo vermiştim (sadece 1 kilo) fakat kitap bu konuda uyarıda bulunuyordu zaten. Ayda 1 kilo versem yılda 10 kilo olur diye düşünerek moralimi bozmadım 😊.

1 kilo vermemin yanı sıra, kollardan 1; göğüs ve kalçadan 2; göbek ve belden 3 cm incelmiştim (Aşağıda notumun resmini görebilirsiniz). Bacaklar ise aynı kalmıştı denebilir 😊. Sonuçlardan oldukça memnundum. Bu süreçte Aralıklı Oruç ile ilgili farklı kitaplar okumuştum ve aklıma daha fazla yatmıştı.

Bunun yanı sıra vücudumdaki ödemin atıldığını, kıyafetlerimin vücuduma daha iyi oturduğunu ve daha enerjik olduğumu hissediyordum. Kısacası, kendimi daha iyi hissediyordum. Bu bile oruç tutmaya devam etmem için yeterli bir sebepti.

İlk Ölçümden Sonra Neler Yaptım/Yapıyorum?

Minik defterime oruca başladığım ve orucu bitirdiğim saatleri not almaya devam ediyordum. Orucun 46. Gününde not almayı bıraktım. 38. Günden itibaren 20 saat oruç tutmayı hedeflemeye başladım, her zaman mümkün olmasa da genellikle başarılı oldum. Bazı günler 22-23 saat bile durabildim.

Oruç saatlerimi “Oruç Takibi” isimli bir uygulama ile takip ediyorum. Şimdi en az 20 saat durmaya çalışıyorum. Yapabilirsem tek öğün ile beslenmeye çalışıyorum. Tabii ki arkadaşlıklar, sosyal sorumluluklar ya da psikoloji durumu gibi sebepler engel olabiliyor. Mükemmel olmaya çalışmıyorum, elimden geleni yapmaya çalışıyorum sadece. Dengeyi tutturmaya çalışıyorum. Eğer penceremi geç kapatıyorsam, ertesi gün mümkün olduğu kadar geç açıyorum. Ailem ve arkadaşlarım da bu durumuma alıştıkları için kolay oluyor her şey. En başta çok şaşırdılar, hatta vazgeçirmeye çalıştılar fakat şu an herkes nasıl kilo verdiğimi soruyor 😊.

Şimdiki durumda bir excel tablosuna 28 ayda bir ölçülerimi not ediyorum. Bunun için bir excel tablosu kullanıyorum, onu da şablon şeklinde dosya şeklinde hemen aşağıya linkledim. Siz de kendi bilgilerinizi girebilirsiniz.

Kilomu grafik olarak görmek için ise “WeightFit” isimli bir uygulama kullanıyorum. Hala arada sırada tartıya çıkıyorum, buna engel olmam çok zor sanırım 😊. 28 günde bir ölçümlerimde bir azalma varsa, kendimi kutluyor ve yola devam ediyorum. Aynı kaldıysam yine sorun yok. Fakat çok uzun süre aynı kalırsam ya da artış olursa o zaman bir değişiklik yapma zamanı geldi demektir. Henüz öyle bir durum yaşamadım (zaten yeni başladım sayılır) fakat bu yazı sürekli güncel kalacağı için, ileriki süreçlerde de sizi bilgilendireceğim. Kilo kaybetmek değil, kaybedilen kiloyu bir daha geri almamak önemli. Bu sebeple süreci hep beraber takip edebileceğiz.

Siz de yorumlarınızı, deneyimlerinizi yazmayı unutmayın.

Sevgiler. 🤗

Güncel Ölçüler:

 • Ağustos ayında tatil sebebiyle ölçüyü biraz kaçırdığım için Ağustos ayında ölçülerimi kaydetmemeyi tercih ettim. Eylül ayında biraz toparladım durumu. Buradan şunu anlıyoruz ki, 20 saat aralıklı oruç yapsanız da pencerenizi açtığınızda yediklerinizi abartıyorsanız kilo veremiyorsunuz. İlk başta illa ki kilo veriliyor fakat kilo vermeye devam edebilmek için özellikle karbonhidrat alımını azaltmak gerekiyor.
 • Ekim ayında görüşmek üzere 🤗

Güncel Fotoğraf:

Güncelleme (26.11.2022): Uzun zamandır güncelleme paylaşmıyordum, çünkü kilom 1,5 ay kadar sabit kaldı. Daha sonra ise okulların açılması, 2 haftalık eğitim için şehir dışına çıkma zorunluluğum ve dönünce de kendimi kaybetmem ile, 18 saat oruç tutmama rağmen 73 kiloya geri döndüm. Artık daha uzun süre oruç tutmam ve yediklerime daha çok dikkat etmem gereken bir döneme geldik. Yeme-içme konusunda boğazımızı biraz tutmazsak hiç bir şey olmuyor yani 😊. Ocak ayına kadar dikkat etmeye çalışacağım. Hadi hayırlısı 😂

Bu yazı da ilginizi çekebilir: Sıkıldığınızda Yapabileceğiniz 99 Şey

E-Bülten Abonesi Olun

En yeni içeriklerimizden ilk sizin haberiniz olsun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Gizlilik politikamızda daha fazlasını okuyun.
Lütfen spam klasörünü kontrol edip güvenli olarak işaretleyin.

İlginizi Çekebilir

Yorum Yap