1. Ana Sayfa
  2. Kişisel Gelişim

Kasım Ayında Okuduğum Kitaplar – 2021

Kasım Ayında Okuduğum Kitaplar – 2021
0

Kasım ayında toplamda 8 kitap okudum. Verimli bir ay oldu diyebiliriz. Yılın son ayına yaklaşırken ise okuma hedefime ulaşamayacağım için bir tık üzgünüm. Yine de kasım ayının bitmesiyle toplamda 94 kitap okumuş oldum 2021 yılında. Yine de güzel bir rakam olduğunu düşünüyorum. Aralık ayında 11 kitap okuyabilirsem hedefime ulaşmış olacağım. Hadi bakalım 😊

  1. Ursula K. Le Guin – Yerdeniz Büyücüsü #1: Harry Potter okuyanlara tavsiye edilen bu serinin ilk kitabını okudum. Evrene giriş kitabıydı denebilir. Biraz yavaş ilerliyor. Yine de oldukça eğlenceliydi. Harry Potter gibi bir kitap değil. Daha edebi ve içerisinde güzel betimlemeler var. Fantastik sevenlere tavsiye edilir.
  2. Emma Straub – Her Şey O Yaz Oldu: Klasik bir gençlik romanı. Yaz, tatil, aşk, ilişkiler… Çerezlik, okumasam da olurdu dediğim, bana bir şey katmayan bir kitaptı. Yazlık evine giden bir aileyi anlatıyor. Çerezlik olarak bile çok da tavsiye etmeyeceğim bir kitap.
  3. José Saramago – Mağara: Saramago çok güzel yazıyor. Betimlemeleri, karakterleri öyle güzel anlatıyor ki, kitap korkutucu gözükmesine rağmen akıp gidiyor. Plato’nun mağara fikrinden esinlenilmiş, sosyal çözümlemeleri ve kapitalizm eleştirileriyle çok güzel bir kitaptı. Bayıldım! Fakir bir çömlekçinin, “Merkez” karşısında ezilmesi… Çağdaş yaşam eleştirisi ve felsefi diliyle, defalarca okunması gereken bir kitap. Hiç Saramago okumadıysanız bu kitapla başlayabilirsiniz. Saramago sevenler ise kesinlikle kaçırmamalı.
  4. Yu Hua – Yaşamak: Ana karakterin başına öyle şeyler geliyor ki bu kitapta, “Yok artık” demekten kendinizi alamıyorsunuz. Tek derdi yaşamak olan karakterlerin yaşadıkları zorlukları okurken damağınız ağrıyor. Babaya biraz kızsam da, yazarın dilini çok beğendim. Okumak için psikolojinizin biraz güçlü de olması gerek 😊. Yeşilçam filmleri gibi, dramatik bir olay örgüsü var. Anlatımı sade ve duru. Kolay okunuyor. Hayatı sorgulamanıza da sebep oluyor. Tavsiye edeceğim bir kitap.
  5. Ryū Murakami – Gecenin Dibi: Bir yeraltı kitabı. Katil kitabın en başından beri belli. Japonya’nın sokaklarında dolaşıyorsunuz. Bir tur rehberinin psikopat bir katille denk gelmesiyle başına gelenleri okuyoruz. Gerilim yüklü, kısa bir kitap. Yeraltı seviyorsanız okuyabilirsiniz, tabii çok da beklentiye girmeden.
  6. Haruki Murakami – Sahilde Kafka: Fantastik severler için bir kitap daha. Evden kaçan 15 yaşındaki bir çocuğun başına gelen ilginç olayları okuyoruz. İçerisinde bol bol fantastik ögeler barındırıyor Murakamı’nin bu kitabı. Olaylar bazı yerlerde karışıyor, ben bazen takip etmekte zorlandım hikayeyi. Bazı ayrıntılar ise olmasa da olurdu dedim. Hem sevdiğim hem sevmediğim bir kitap olarak yer aldı hafızamda.
  7. Gillian Flynn – Yetişkin: Medyumluk ve dolandırıcılık işleri yaparak hayatını geçiren bir kadının, bir evin aurasını temizlemek için bir kadınla anlaşmasıyla, olaylar birdenbire karışıyor. Evin üvey oğlu Miles tehlikeli bir karakter, kahramanımız ise ne yapacağını bilemiyor. Fakat para tatlı geldiği için işe devam ediyor. Gerilim yüklü, ilginç bir kısa öykü. Keşke sonu da güzel olsaydı. Net bir son yok kitapta, olsaydı çok daha fazla severdim. Roman olarak da yazılabilirmiş.
  8. Buket Uzuner – Su (Uyumsuz Defne Kaman’ın Maceraları #1): Bir kitap serisinin birinci kitabı. Ortadan aniden kaybolan Defne Kaman’ı bulmaya çalışan Komiser Ümit’in peşinde sürüklenerek öğreniyoruz olayları. Kitapta sahaf bir karakterin yanı sıra, Şaman bir karakter de var. İçerisinde çok fazla sosyal mesaj bulunduruyor kitap, keşke her şeye bu kadar odaklanmasaydı. Şamanizm ile ilgili bilgiler de öğrenebileceğiniz, sizi araştırmaya iten bir roman. Çok bayılmadım, fakat diğer kitaplarını da okumak istiyorum açıkçası.
Kasım ayında en çok sevdiğim kitap “Mağara” oldu. Siz Kasım ayında neler okudunuz ve en sevdiğiniz kitap hangisiydi?

Yorumlarınızı bekliyorum. Sevgiler 🤗.

Ekim ayında okuduğum kitaplar için: Tık Tık

E-Bülten Abonesi Olun

En yeni içeriklerimizden ilk sizin haberiniz olsun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Gizlilik politikamızda daha fazlasını okuyun.
Lütfen spam klasörünü kontrol edip güvenli olarak işaretleyin.

Yorum Yap