1. Ana Sayfa
  2. Kişisel Gelişim

Haziran Ayında Okuduğum Kitaplar – 2022

Haziran Ayında Okuduğum Kitaplar – 2022
0

Yaz ayları benim için oldukça verimli geçmeye başladı diyebiliriz. Haziran ayında da toplamda 15 kitap okumuş bulunmaktayım. Bazıları mini kitaplar olsa da bahsetmeye değerdi diye düşünüyorum. 2022 hedefime şimdiden çok yaklaştım, bu da beni oldukça mutlu ediyor.

Şimdi gelelim Haziran ayında okuduğum kitaplara. 🤗

1. Gin Stephens – Fast, Feast, Repeat: The Comprehensive Guide to Delay, Don’t Deny® Intermittent Fasting

Herkesin sıklıkla adını duyduğu bir hayat biçimi olan Aralıklı Oruç hakkında okuduğum ilk kitaptı. Orucun neden vücudumuz için iyi olduğunu, kilo vermemize nasıl destek olduğunu anlatıyor Stephens. Ek olarak da temiz orucun önemine vurgu yapıyor. Bu konu ile ilgiliyseniz, kesinlikle okumalısınız. Bir şeyin mantığını kavradığınızda onu uygulamak daha kolay oluyor. Bu kitabı bitirdiğimden beri Aralıklı Oruç yapıyorum ve faydalarını da görmeye başladım diyebilirim.

2. Yekta Kopan – Sıradan Bir Gün

İlk defa bir Yekta Kopan romanı okudum, oldukça da beğendim. Kişisel Gelişim kitapları yazan Armağan’ın kendisini sorgulaması, başına gelen sıra dışı olaylar, altını çizmek isteyeceğiniz aforizmalarla dolu bir kitap. İçerisinde sürprizler de barındıran bir hikaye. Dili de oldukça akıcı. Tavsiye edilir.

3. Merve Yakut – Godard Makinesi

Sinemada istediği başarıyı yakalayamayan Cemşit’in adeta sinema ile ilişkisine çok benzeyen Jülide ile olan ilişkisini okuyoruz kitap boyunca. Jülide Cemşit’in filmlerinde oynattığı başrol,fakat Cemşit’e pek de yüz vermiyor. Akıcı bir dili olsa da bazı yerlerinde sıkıldım, gereksiz detaylarla uzatıldığını düşündüm. Yine de okuduğuma pişman oldum diyemem.

4. Michele Cagan – Yatırım 101

Yatırım yapmak istiyor fakat nereden başlayacağınızı bilemiyorsanız kesinlikle önereceğim bir kitap. Fakat biraz bilginiz varsa size oldukça basit gelebilir. Başlığından da anlaşılacağı gibi giriş seviyesinde. Özetle; hemen başlayın, portföyünüzü çeşitlendirin, bilgi sahibi olun, ne kadar gençseniz o kadar risk alın.

5. Barbara Moore – Tarot for Beginners: A Practical Guide to Reading the Cards

Tarot kartlarının anlamları ve açılımlarıyla ilgili bir kitap. Meraklısı bakabilir.

6. Geoff Nicholson – Haritalı Adam

Bir süredir gerilim kitabı okumadığım için okumak istedim bu kitabı. Yine fazla uzun geldi bana. Hikaye yavaş ilerliyor. Konusu ilginç olduğu için okumak istiyorsunuz, fakat o kadar sayfanın sonunda tatmin edici bir son da sunmuyor. Orta şeker bir romandı.

7. Chetan Parkyn – Human Design: Discover the Person You Were Born to Be

İnsan tasarımı nispeten yeni bir olgu aslında. Bu konu çok enteresan geliyor bana. Temel olarak yıldız haritasına benziyor, fakat deşifre etmesi daha kolay. Hangi konularda daha iyisiniz, nelere dikkat etmeniz gerekiyor, kişiliğinizin güçlü güçsüz yönleri, açık kapalı olan kapılarınız gibi pek çok farklı alanda kendinizi sorgulatıyor. Kitabı okumasanız bile ücretsiz sitelerden tasarımınıza bir bakın derim.

8. Jason Fung – The Complete Guide to Fasting

Aralıklı Oruç’la ilgili olarak okuduğum diğer bir kitap. Orucun vücudumuzda ne gibi sistemleri aktif hale getirdiğini daha bilimsel bir yolla anlatıyor bize. Ek olarak da uzatılmış oruçlardan bahsediyor. Ciddi bir hastalığınız yoksa uzatılmış oruçlar önerilmiyor, yapmak isteyenler için ise mutlaka bir doktor gözetiminde yapması öneriliyor. Aralıklı Oruç ile ilgilenenlerin okuması gereken kitaplardan.

9. Olivier Bourdeaut – Bojangles’ı Beklerken

Bu kitabı çok beğendim. Yaşanan o delice ve uçarı aşk, Matmazel Fuzuli ve ilginç bir çift… Onların evinde hayat daime bir şölen, kıskanılası bir şölen bile diyebiliriz. Fakat bir gün annenin fazla ileri gitmesiyle işler biraz değişiyor. Orijinal bir kitaptı, kesinlikle tavsiye ediyorum.

10. Agatha Christie – Köşkteki Esrar

Bir gerilim kitabına politika karışında ben maalesef tüm ilgimi yitiriyorum. Bu kitapta monarşi ön plandaydı ve karakterlerin ne yaptığı neredeyse hiç umurumda olmadı. İlginç olsa da okumasam da olurdu dedim bu kitabı. Agatha olduğu için okuduk bitirdik tabi. Gelsin diğeri.

11. Bert Herring – The Fast-5 Diet and the Fast-5 Lifestyle

Evet, bir şeye takınca, takıyorum. Bu da Aralıklı Oruç ile ilgili bir kitap. Kısacık, nokta atışı. Asıl odaklandığı ise 19 saat oruç. İlginizi çekiyorsa bakabilirsiniz.

12. Gin Stephens – Delay, Don’t Deny: Living an Intermittent Fasting Lifestyle

Tamam tamam, sıkıldınız. Haziran ayı Aralıklı Oruç ile geçmiş resmen. Bu konuyla ilgilenenler bakabilir.

13. Graeme Simsion – The Rosie Project:

Genetik profesörü Don uygun eş adayını bulmak için bir kriter listesi hazırlar fakat kriterlerine hiç uymayan Rosie’ye aşık olur. Yine de bunu anlaması biraz geç olur. Rosie’ye bir konuda yardım eder ve görüştükçe duyguları kuvvetlenir. Okuması keyifli, çerez bir roman. Okurken eğlendim, tavsiye edilir.

14. Bernadette Fisers – The Little Book of Big Weight Loss

Bu ay kilo kaybetmeyle ilgili ne kadar çok kitap okumuşum 😊. Kilo vermekle ilgili küçük öneriler sunuyor bu mini kitap, ama yine de her önerinin herkese uymayacağını hatırlatmakta fayda var. Ek olarak çoğu zaten herkesin bildiği şeyler. Online olarak okuyabilirsiniz belki.

15. Joe Hill – ŞE7T4N

Stephen King’in oğlu olan Joe Hill’in okuduğum ilk kitabıydı. Oldukça uzun ve detaylı bir kitaptı. Küçük çocukların ruhlarını emerek gençleşen ve ömrü uzayan bir adamla çocukluğunda karşılaşan Vic, kendi çocuğunu kaçırmasıyla bu adamın peşine düşüyor. Aslında konu itibariyle güzel olsa da yer yer sıkıldığım, fazla sürpriz içermeyen bir korku kitabıydı. Bayılmadım, fakat belki siz bayılabilirsiniz 😊. Ortada bir kitap benim için.

Eveeeeeeeeet, Haziran ayında en sevdiğim kitap “Bojangles’ı Beklerken” oldu. Fakat sağlık konusunda da Gin Stephens’ın kitaplarını okumanızı öneririm. Onu okuduktan sonra da Dr. Fung’ın kitaplarına mutlaka bakmalısınız. Sadece kilo kaybetmek için değil, sağlık için de güzel öneriler ve bilgiler veriyorlar.

Siz Haziran ayında neler okudunuz? En sevdiğiniz kitap hangisiydi?

Sevgiler 🤗🤗🤗

Mayıs ayında okuduğum kitaplar: Tık Tık

E-Bülten Abonesi Olun

En yeni içeriklerimizden ilk sizin haberiniz olsun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Gizlilik politikamızda daha fazlasını okuyun.
Lütfen spam klasörünü kontrol edip güvenli olarak işaretleyin.

İlginizi Çekebilir

Yorum Yap