1. Ana Sayfa
  2. Kişisel Gelişim

Taoizm Hakkında Küçük Bir Bilgi Yazısı

Taoizm Hakkında Küçük Bir Bilgi Yazısı
0

Taoizm ya da Dao öğretisi, temeli antik Çin’e kadar dayanan bir öğretidir. Laozi’nin yazılı eseri Dao De Jing bu öğretinin temel kaynağı olarak kabul ediliyor. Dao, Çince’de yol, yürümek, konuşmak, yön, yöntem, akış vb. anlamlara işaret eder. Yaklaşık 2500 yıl önce ortaya çıkmıştır. 20 milyon civarında bu öğretiye inanan ve öğretiyi takip eden vardır. Taoizm’i takip eden iki farklı grup vardır; bir grup dini olarak Taoizm’i benimserken, diğer grup felsefi olarak benimser. Taoizm ağızdan ağıza aktarılan bir öğreti olduğu için, Taoizm felsefesini gerçekten benimsemek çalışarak ve okuyarak değil, bir “master” yani usta ile çalışmak ile mümkün olur.

Tao, yin ve yang’den oluşan iki zıt enerjinin birleşiminden oluşur. Taoistler, var olan her şeyin hem yin hem yang özellikleri taşıdığına inanırlar. Yin, soğuk, karanlık ve gizemliyken ve toprak/dişi enerji ile ilişkilendirilirken; Yang, sıcak, canlı ve pozitiftir ve gökyüzü/eril enerji ile ilişkilendirilir. Tao tapınılması gereken bir Tanrı değildir, bu öğretide tapınmanız gereken bir Tanrı yoktur.

Laozi’ye göre hareketsizlik hareketten daha iyidir. Çünkü eyleme geçtiğinizde olayların doğal bir şekilde gerçekleşmesine engel olmuş olursunuz. Kendini kabul etme ile ilgili bir felsefedir. Meditasyon ve Feng-Shui gibi yöntemler ile kendini gerçekleştirme ve kişisel gelişim öne çıkar. İçgüdüleri takip etmeyi ve onlara güvenmeyi öğretir. Nefreti ve hoşgörüsüzlüğü reddeder; kişinin yaşamındaki tutku, harmoni ve dengeyi öne çıkarır. Şiddet, en son düşünülmesi ve uygulanması gereken şeydir. Taoizm öğretisi, stresi azaltmaya yardımcı olabiliyor. Kötü davranışın hastalığa sebep olduğunu öğretir.

3 temel ahlaki öğretisi arasında; insanlara yardım etmek, başkalarının ihtiyaçlarını kendi ihtiyaçlarının önüne koymak ve savurgan olmamak, tutumlu olmak vardır. Yalan söylemek, öldürmek ve hırsızlık yapmak onaylanmaz. Uygulanan beslenme biçimi ve kullanılan bitkiler “wai-dan” ismiyle adlandırılan daha uzun yaşamayı amaçlar.

Pek çok Taoist, Tao’yu su ile özdeşleştirir. Su bir yere hapsedildiği zaman, yapının en zayıf noktasını bularak özgür kalana kadar oraya baskı yapar. Ufacık bir boşluk bulduğu zaman, su oradan geçer.

Bazı Taoistler ölümden sonraki yaşama inanmazlar ya da ölümden sonra yaşamın olup olmadığını bilemeyeceğimizi savunur. Dini gruplar ise cennet ve cehenneme inanırlar.

Bu yazımda Taoizm hakkında genel bir bilgi vermek istedim. Çok derine girmedim, siz konu hakkında daha fazla okumak isterseniz aşağıdaki kitaplara bakabilirsiniz.

  • Tao Te Ching-Erdem Rehberi 
  • Toshihiko Izutsu – Taoculuk’daki Anahtar Kavramlar
  • Kalbin Kitap: Kucaklayan Tao, Loy Ching-Yuen
  • Eric Yudelove -Taocu Yoga ve Cinsel Enerji
  • Livia Kohn -Taocu Deneyim

Sizin önerdiğiniz kitaplar varsa yorumlarda belirtirseniz çok sevinirim.

Sevgiler.

Bu yazı da ilginizi çekebilir: Wicca Nedir?

E-Bülten Abonesi Olun

En yeni içeriklerimizden ilk sizin haberiniz olsun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Gizlilik politikamızda daha fazlasını okuyun.
Lütfen spam klasörünü kontrol edip güvenli olarak işaretleyin.

İlginizi Çekebilir

Yorum Yap