1. Ana Sayfa
  2. Kişisel Gelişim

Mayıs Ayında Okuduğum Kitaplar – 2021

Mayıs Ayında Okuduğum Kitaplar –  2021
0

1 ay daha bitti ve ben yine Mayıs ayında okuduklarım kitaplar ile geldim. 8 kitap okudum bu ay. Bu hızla gidersem yıl sonunda okumak istediğim 105 kitaba ulaşacak gibiyim 😊 Hadi hayırlısı.

  1. Ray Bradbury – Uğursuz Bir Şey Geliyor Bu Yana: Çok merak ederek ve büyük beklentilerle başladığım bir kitaptı. Konu olarak çok ilginç olsa da – şeytani bir karakter, kötü bir sirk vs – anlatım bakımından içine giremedim. Okurken çok sıkıldım, Fahrenheit 451 gibi bir anlatıma sahip değil. Maalesef hikaye ilgimi çekse de kitap beni içine çekemedi. Okuduğuma pişman olmadığım, fakat okurken bitse de başka kitaba geçsem dediğim bir kitap oldu.
  2. Miguel de Unamuno – Sis: Augusto Pérez bir gün sokakta gördüğü bir kadına aşık olur. Augusto için hayat zaten bir sisten ibarettir, kafası dünya hakkında felsefi düşünceler ile doludur. Bir de işin içine aşk girince, dünyası iyice karmaşık ve içinden çıkılmaz bir hale bürünür. İçerisindeki felsefi düşüncelerle ve yazım tarzıyla farklı ve ilginç bir kitaptı. İspanyol yazarları beğeniyorum. Önerebileceğim bir kitaptı.
  3. Jean-Christophe Grangé – Son Av: Grange çok sevdiğim bir yazar. Neredeyse her kitabı var bizde. Fakat bu kitabı okuduğum en basit Grange kitaplarından biri. Sanki yazarı taklit etmeye çalışan biri tarafından yazılmış. Katil bu sefer çok belli, şaşırtıcı bir sonla bitmiyor maalesef. Hikaye kısa kesilmiş, eski Grange detaylılığı yok. Avcılık zaten genel olarak sevmediğim bir aktivite, bu da beni kitaptan itti. Hayal kırıklığı oldu, çok ama çok üzülerek söylüyorum bunu.
  4. Karl Ove Knausgård – Bahar Yağmurları: Yazarım kavgam serisisin 5. Kitabı. Bir anı serisi yazmış yazarımız. Hayatının en ince detaylarına kadar okuyabiliyorsunuz. Bu kitabında bir yazarlık atölyesine devam ederken neler yaşadığını ve yazma sürecinin zorluklarından bahsediyor. Çok içten yazılmış olsa da, ben okurken çok da keyif almıyorum. Fazlasıyla abartıldığını düşünüyorum açıkçası. Sonunda bu seriyi bitirdim – 1 kitabı daha var fakat almayı düşünmüyorum
  5. Holly Chamberlin – Deniz Kabukları Mevsimi: Deniz kenarında okumak için satın aldığım bu kitap beni çok hayal kırıklığına uğratmasa da, çok da bayılmadığım bir kitap oldu. Sonu başından belli olan aile hikayelerinden. Babası tarafından kızı kaçırılan bir kadın, yıllar sonra kızının bulunduğunu ve eski kocasının da hapse atıldığını öğrenir. Kızı onunla yaşamak için geri döner ve aralarındaki anne-kız ilişkisinin kurulmasını okuruz. Ortalama bir kitaptı.
  6. Kevin Hogan – Başkalarını Sizin Gibi Düşünmeye Nasıl İkna Edersiniz: Özellikle satış yapmak ile ilgilenen ya da mesleği satış olan kişilerin okuması gereken bir kitap. Ben bir öğretmen olduğum için benim işime çok yaramadı. Günlük hayatta kullanabileceğim teknikler vardır belki diye okudum, fakat okumasam da olurmuş. Benim işime yaramasa da kitap için faydasız diyemem, haksızlık olur.
  7. Ahmet Ümit – Agatha’nın Anahtarı: Ahmet Ümit’in cinayet öykülerinden oluşan bir kitabı. İçerisindeki öyküler oldukça kısa, bu sebeple romanlarından aldığımız hazzı vermiyorlar. Tadı biraz damağımızda kalıyor diyebiliriz. Hikayelerin yarısında katilin kim olduğunu tahmin etsem de içerisindeki cinayetlerin ilginç ve merak uyandırıcı olduğunu da söylemem gerekiyor. Başkomiser Nevzat serisinin de ilk kitabıymış, ben bilmiyordum.
  8. Ross King – Ex Libris: Bu ay beni en çok hayal kırıklığına uğratan kitap oldu. Çok ilgi çekici görünmesine rağmen, inanılmaz sıkıcıydı. Sayfalarca yazılmış gereksiz tasvirler ve diyaloglar… Konunun dışında konuyla ilgisi olmayan olaylar… Çok sıkıcı ve çok detaylıca anlatılmış tarihi olaylar… Ana konusu kayıp bir kitap olduğu için çok seveceğimi düşünmüştüm, fakat bitince derin bir oh çektim, yalan yok.
Eveeeet, Mayıs ayında da okuduğum kitaplar bu şekildeydi. Verimli bir aymış gibi görünse de kitapların çoğu çok da ilgimi çekmedi maalesef. En sevdiğim kitap ise “Sis” oldu.

Siz Mayıs ayında neler okudunuz? Benimle yorumlarda paylaşırsanız çok sevinirim.

Nisan ayında okuduğum kitaplar için: Tık Tık

E-Bülten Abonesi Olun

En yeni içeriklerimizden ilk sizin haberiniz olsun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Gizlilik politikamızda daha fazlasını okuyun.
Lütfen spam klasörünü kontrol edip güvenli olarak işaretleyin.

İlginizi Çekebilir

Yorum Yap